...
...
...
 

Treening

 

Võistlused

 

Klubi

 

Kontakt

 
  ... Definitsioon ... Kellele ... Võrdlus teiste aladega ... Müüdid ... Ajalugu ... Eliit ...  

...

Triatlon on võrdlemisi noor spordiala. Täpse ajaloo kirja panemiseks peame tegema tiiru peale nii Prantsusmaale, kus peeti kolme ala sisaldavaid multispordi võistlusi juba 20 sajandi alguses, Skandinaaviale, kus võisteldi aasta jooksul erinevatel pikkade distantsidega vastupidavusaladel ja jõuame välja Ameerika Ühendriikidesse, kus peeti esimene triatlon aastal 1974. Sealseks distantsiks oli 805m ujumist, 8km rattasõitu ja 8km jooksu.

Esimene raudmeesele mõeldud distants (Ironman), 3800m ujumist/180km ratast/42.2km jooksu, peeti 1978 aastal Hawaiil (USA). Võitja aeg sellel võistlusel oli 11 tundi 46 minutit ja 58 sekundit. Tänapäeval on täispikk triatlon kujunenud sisuliselt massispordiks. Üha enam tavainimesi paneb ennast iga-aastaselt proovile ja soovib selle müstilise võistluse läbida. Tänaseks on sama Hawaii võistluse parim lõpuaeg 8 tundi 03 minutit ja 56 sekundit (Craig Alexander, 2011). Kiireim aeg Ironmani distantsil on tehtud Rothis, Saksamaal 7 tundi 41 minutit ja 33 sekundit (Andreas Raelert, 2011).

Olümpia distants, kus ujumist on 1.5km, ratast 40km ja jooksu 10 kilomeetrit, kogus populaarsust 1980 aastail Euroopas. Sama kümnendi lõpus loodi triatloniorganisatsioonide koondamiseks ja koostöö parandamiseks Rahvusvaheline Triatloni Liit (ITU), mis on siiani üks juhtivaid triatloni organisatsioone maailmas.

Traditsioonilise triatloni erinevate distantside kõrvale on tekkinud ka erinevaid võistluse variatsioone, kombineerides klassikalisi triatloni alasid või kasutades ebastandardseid tingimusi.

  • krossitriatlon - maanteesõit on asendatud maastikurattasõiduga ja jooks toimub samuti maastikul mitte asfaldil
  • duatlon - koosneb küll kolmest distantsist, kuid ujumine on asendatud jooksuga, tegemist on siis jooks-rattasõit-jooks võistlusega
  • basseinitriatlon - ujumine viiakse läbi basseinis ja rattadistantsile starditakse ujumisaegade paremusjärjestuse põhjal, Gunderseni meetodil (parim ujuja stardib esimesena)
  • talvetriatlon - koosneb jooksmisest, maastikurattasõidust ja suusatamisest
...
... ...
... ...
... ...
... ...
...
Tunniplaan
...
kalender
...
... ...
... ...
...
Toetajad
...

http://codeborne.ee
https://www.cfs.ee/

...
WEB BY ... AND  New Media Guru

... ...